Nastao četiri godine prije Supermana i pet prije Batmana, Falkov strip o karizmatičnom mađioničaru Mandraku, simbolički je označio kraj razdoblja starinskih avanturističkih stripova i početak nove ere stripovskih superheroja
Prije točno devedeset godina – u lipnju 1934. – na kioscima u Sjedinjenim Državama pojavio se Mandrak. Novinski strip o legendarnom mađioničaru s posebnim moćima, kojega je osmislio tada 23-godišnji Lee Falk, objavljen je istodobno u desecima američkih dnevnih listova. Ubrzo je stekao veliki broj obožavatelja, da bi ga na vrhuncu popularnosti nekoliko godina kasnije svakoga dana čitalo stotinu milijuna Amerikanaca! Premda su i prije Mandraka postojali neki strip junaci, poput Bucka Rogersa ili Flasha Gordona, upravo se slavni mađioničar zalizane kose s tankim brčićima – uvijek odjeven u elegantno crno odijelo s cilindrom na glavi i plaštom oko ramena – smatra prvim klasičnim stripovskim superjunakom u povijesti. Nastao četiri godine prije Supermana i pet prije Batmana, Falkov strip o karizmatičnom mađioničaru simbolički je označio kraj razdoblja starinskih avanturističkih stripova i početak nove ere stripovskih superheroja. Utjecaj Mandraka na razvoj devete umjetnosti ne može biti precijenjen.
Mandrakov kreator Lee Falk – rođen 1911. kao Leon Harrison Gross u St. Louisu u američkoj saveznoj državi Missouri – od ranog je djetinjstva bio fasciniran mađioničarima i njihovim trikovima. U tinejdžerskoj dobi skicirao je za svoju dušu nekoliko stripova s Mandrakom kao glavnim junakom: ime mađioničara smislio je nakon što je pročitao jednu pjesmu Johna Donnea u kojoj se spominje mandragora. Pošto je nekoliko godina razvijao svoje ideje, ohrabrio se i otputovao u New York kako bi prodao svoj strip tada najvažnijem animacijskom studiju i novinskom distributeru sadržaja, tvrtki King Features Syndicate. Čelnici kompanije bili su oduševljeni i projekt novog novinskog stripa dobio je zeleno svjetlo. Falk se udružio s nešto starijim crtačem Philom Davisom, koji je također bio iz St. Louisa, čime je formirano profesionalno partnerstvo koje je trajalo sve do Davisove smrti tri desetljeća kasnije. Najpoznatiji rezultat njihove suradnje – Mandrak – živi i danas.
U usporedbi s današnjim superjunacima, Mandrakove moći ne djeluju osobito impresivno. Sposoban je u trenu hipnotizirati svoje protivnike, stvoriti kolektivnu iluziju, iznenada nestati, levitirati, ili teleportirati se u drugu dimenziju. Po profesiji je mađioničar, ali veći dio vremena provodi putujući po svijetu – uključujući i druge dimenzije – i boreći se protiv raznih zlikovaca: kriminalnih genija koji žele pokoriti svijet ili ludih znanstvenika koji ga žele uništiti. Odmjeren i pristojan, uvijek je spreman ustati protiv nepravde i pomoći obespravljenima. Svoje je supermoći stekao na tajanstvenom Collegium Magikosu, školi u Tibetu u kojoj se uče mistična znanja drevnih civilizacija, osnovanoj za vrijeme vladavine Džingis-kana. Dugogodišnji ravnatelj te škole je Theron, Mandrakov otac koji je svom sinu u nasljeđe – osim supermoći – ostavio i čarobni štapić, cilindar i plašt. Mandrak stanuje na vrhu planine u državi New York, u raskošnom dvorcu Xanaduu, opremljenom, po ondašnjim mjerilima, najmodernijom tehnologijom – video nadzorom i ulaznim vratima koja se sama otvaraju.
Dakako da Mandrak ne bi mogao ništa postići bez svojih vjernih suputnika, a bez njih bi i strip ubrzo postao dosadan. Najvažniji među njima je afrički princ Lothar koji se odrekao prijestolja kako bi služio našem protagonistu. Odjeven u leopardovu kožu i s fesom na glavi, taj golemi crnac posjeduje nadljudsku snagu i često u ključnim trenucima – kad magija zakaže – priskače Mandraku u pomoć. Tu je zatim i kuhar Hojo, nositelj crnog pojasa u karateu, filozof i stručnjak za povijest koji tečno govori 12 jezika i čita na još osam. Istodobno je i šef međunarodne organizacije za borbu protiv kriminala, pa zajedno s Mandrakom i Lotharom čini moćni trojac – simbolično sastavljen od predstavnika triju rasa – od kojega bi trebao strahovati svaki zločinac na planetu. Izvan planeta, mađioničarev je najmoćniji prijatelj intergalaktički car Magnon, vladar milijuna planeta poput Zemlje. Lik Mandraka ima i svoju romantičnu stranu, koja je vjerna svojoj vječnoj zaručnici Nardi, prelijepoj princezi imaginarne europske kraljevine Cockaigne. Ona se također odrekla prijestolja kako bi bila s njim. Narda međutim nije samo pasivni predmet mađioničareve ljubavi: ona je hrabra i snažna žena koja ravnopravno sudjeluje u svim njegovim pustolovinama.
Piše: Darko Vlahović
Ostatak teksta potražite u tiskanom izdanju!