Respekt za G klasu

Voziti G klasu danas prvenstveno znači – imati istančan ukus. G klasa uistinu izaziva posebno poštovanje među ljubiteljima automobila

Da se kojim slučajem glavni junak filma „Povratak u budućnost“ Marty McFly vratio u 1979. godinu i na cesti ugledao jedan Mercedesov automobil, lako moguće da bi pomislio kako je Doc Emmett Brown nešto zeznuo u svojem izumu, odnosno da ga zapravo nije ni pomakao iz 2024. A tu nedoumicu Martyju bi stvorio pogled na Mercedesovu G klasu: ovaj model jedan je od rijetkih koji je zadržao praktično originalne konture u ovih 45 godina. Primjerice, tad je postojala i Mercedesova S klasa, ali tadašnji model i ovaj današnji imaju zajednički doslovno samo naziv, a sve ostalo je potpuno promijenjeno. S druge strane, kod G klase sličnost je evidentna. Istina, G klasa u svojoj osnovi nije ni zamišljena kao mondeno vozilo, već prvenstveno kao radno, a dokaz tomu je trostruka blokada diferencijala i reduktor brzine koji vozilo pretvaraju u pravu divokozu. U međuvremenu G klasa je postala statusno vozilo, ali Mercedes se nije istodobno odrekao tih izvanserijskih terenskih sposobnosti, pa tako i danas vrijedi pravilo da tamo gdje ne može proći G klasa, ne može proći niti jedan serijski automobil. A kada i kako je Mercedes G klase uspio ući u visoko društvo i postao simbol uspjeha? Usporedite li unutrašnjost nekadašnjih G klasa koje su koristili poglavito vojska i policija te današnjeg luksuza kojeg nudi najnoviji model, onda je evolucija i te kako jasna.

G klasu su u samim počecima počeli koristiti i „bogati“ kupci, prvenstveno za potrebe lova ili odlaska u off road avanture. Očito im se vožnja tog terenca svidjela; tad su povišeni položaj za upravljačem i robusnost bili rijetkost (možemo navesti da su konkurencija bili Land Rover Defender, Toyota Land Cruiser ili Lada Niva). Međutim, G klasa je vrlo brzo otišla iz navedenog „radnog“ društva i krenula stopama Range Rovera koji je od 1970. bio prvo luksuzno terensko vozilo na tržištu. Mercedes je prvenstveno prilagođavao uređenje unutrašnjosti i ponudu motora, dok vanjski dizajn i pogon ostali su nevjerojatno izdržljivi i efikasni, čak znatno efikasniji i robusniji od Range Rovera.

U 45 godina postojanja G klasa se zapravo dijeli u samo četiri faze. Prva se odnosi na razdoblje od 1979. do 1991. godine i ta verzija nosi službeni kodni naziv W460. Na početku su u ponudi bila tri motora i pet karoserijskih izvedbi (većinom radne verzije s troja vrata). Do 1991. ponuda je upotpunjena luksuznijim i jačim verzijama, ali i dalje je najtraženija bila dizelska izvedba 300 GD sa 88 KS, dok je najjači benzinski model 280 još uvijek imao skromnih 182 konja, daleko od standarda luksuznih terenaca. Upravo zbog toga Mercedes je 1990. pokrenuo novi model kodnog naziva W463. Upravo je on označio taj preokret ka potpunom luksuzu. Tad su, dakle, u ponudi bile dvije verzije: gore spomenuta „radna“ W460 i ova luksuzna W463. Mercedes je 1992. godine u potpunosti obnovio radnu verziju koja je dobila i novi kodni naziv W461 i ona je zapravo kombinacija motora preuzetih od verzije W463, ali s dizajnerskim elementima unutrašnjosti i vanjskog izgleda naslijeđenih od verzije W460. Samo ćemo dodati kako se ta izvedba proizvodila sve do 2022. godine, dakle punih 30 godina i nije dobila nasljednika, što zapravo znači da je Mercedes sve svoje kocke bacio na luksuznu verziju koja je naravno činila najveći dio prodaje u tom zajedničkom suživotu.

A ta luksuzna izvedba je s godinama dobivala sve jače motore i sve više sigurnosne i luksuzne opreme. Prva verzija luksuzne izvedbe W463 proizvodila se do 2018. godine. Sigurno je najtraženiji bio dizelski model 350 CDI, ali svakako će u automobilskoj povijesti ostati zabilježeni snažni benzinski motor – od modela 500 do legendarnih AMG izvedbi koji su unijeli dašak ne više luksuza nego donekle i ekstravagancije. Neki će s pravom reći kako kupiti terenski automobil sa 600 konja nema smisla, jer protiv fizike se ne može, a to znači da visoki terenski automobil nikada neće biti brz poput nekog niskog osobnog automobila, a pritom se potrošnja mjeri u desetinama litara. Međutim, takav terenac mogu si priuštiti oni najbogatiji koji žele biti drugačiji…

Pravi procvat G klasa je doživjela s drugom generacijom luksuzne izvedbe W463 koja se proizvodila od 2018. do 2024. godine. Automobil je tada bitno proširen i zbog toga je postao znatno udobniji, upravljiviji, funkcionalniji i rekli bismo još atraktivniji. Upravo je tada i krenula pomama svjetskog jet seta za tim modelom koje je više nego ikada postao statusni simbol. Sve se nastavilo i s najnovijom aktualnom generacijom kodnog naziva W465 koja se uvelike zapravo oslanja na prethodni model. U ponudi je i potpuno električna izvedba, iako će teško u prodaji moći nadmašiti benzinske modele. Voziti G klasu danas prvenstveno znači – imati istančani ukus. G klasa uistinu izaziva puno poštovanje među ljubiteljima automobila. Velikim dijelom i zbog povijesti modela, postoji respekt prema svakome tko se nalazi za upravljačem ovog vozila koje, naravno, nije dostupno svakome.

Često treba izdvojiti debelo preko 200 000 eura kako biste postali vlasnikom G klase. Većini ostaje mogućnost kupnje rabljenih verzija jer iz Mercedesa tvrde da se još uvijek 80 posto svih proizvedenih G klasa voze prometnicama, a to je cca 400 000 automobila (ukupno proizvedeno nešto više od 500 000 primjeraka), međutim u oglasnicima je teško naći verzije ispod pedeset tisuća eura. Svakako je utjeha da kad jednom kupite G klasu drugi automobil očito više nećete trebati!


Pape popularizale G klasu

Možda zvuči pomalo nevjerojatno, ali jednu od važnijih uloga u promociji G klase odigrao je Vatikan. Naime 1980. godine, kada je G klasa još slovila za radno i vojno vozilo, papa Ivan Pavao II. dobio je specijalno izrađeni papamobil prilikom svoje službene posjete Njemačkoj. Međutim, godinu dana kasnije izvršen je atentat upravo u vožnji (ali ne u Mercedesu) i zbog toga je Ivan Pavao II. dobio na korištenje specijalno izrađenu G klasu sa staklima otpornim na sve metke. Upravo je ta G klasa bila je simbol poljskog pape do njegove smrti 2005. godine. Zatim je Benedict XVI. koristio Mercedes ML, da bi se papa Franjo vratio G klasi. Dapače, nedavno mu je uručena nova električna verzija G klase… Očito je i Vatikan prihvatio elektrifikaciju i tako ušao u novo poglavlje kada su u pitanju papamobili. Sigurno je kako je prije četrdesetak godina papin odabir odigrao važnu ulogu u percepciji prelaska G klase iz radnog stroja u luksuzno mondeno vozilo.


Poznat i kao Puch

Još uvijek kod starijih ljubitelja automobila na ovim prostorima može doći do određene zabune kada se izgovara naziv ovog automobila, odnosno često se umjesto G klase koristi naziv Puch. To je posljedica ugovora između Daimler-Benz AG-a i Steyr-Daimler-Pucha koji je određivao da se G-klasa u Austriji, Švicarskoj, Jugoslaviji (i njezinim sljednicama: Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Makedoniji, Srbiji i Sloveniji), Mongoliji i zemljama istočnoeuropskog COMECON-a prodaje pod nazivom Puch G, a u ostatku svijeta kao Mercedes-Benz G-Wagen/G-Class. Razlog za različito označavanje bio je ugled koji je Puch uživao u tim zemljama zahvaljujući svojim terenskim vozilima, Haflingeru i Pinzgaueru. Čak i nakon isteka ugovora 2000. godine, potrošači su mogli naručiti komplet za preinaku iz Magninog Puch Competence Centra kako bi zamijenili prvobitne oznake Mercedes-Benza s Puchovim oznakama. Danas je ipak uvriježeno da se koristi naziv Mercedes G klase.

Piše: Marin Galić

Ostavi komentar