Vinarija Kozlović nedavno je predstavila novitet u svojoj prestižnoj liniji vino Santa Lucia Noir, koje nosi ime po privilegiranom položaju u blizini Buja. Postavivši pred sebe visoke kriterije kakvoće, Franco Kozlović odlučio je da će se Santa Lucia proizvoditi samo u izvrsnim berbama, pa je tako tek osam godina nakon izlaska bijele Santa Lucije na tržište puštena i prva crna kupaža ove robne marke, i to iz berbe 2009. (rasprodana u nekoliko dana). Aktualna Santa Lucia Noir iz berbe 2011. (merlot, cabernet sauvignon i teran) punih je 36 mjeseci dozrijevala u bačvama različitih veličina te potom i u bocama. Stilom podsjeća na ponajbolja crna bordoška vina. Posjeduje za Istru tipične i blago naglašene kiseline, dok su tanini čvrsti, ali fino izglađeni. U čaši, vino je tamne i neprozirne rubinsko crvene boje, s jasnom nijansom ljubičaste. Od aroma, najprije se osjećaju začini poput cedra i duhana, a potom voćne i zaćinske note borovnice, šljive, kože i crne višnje. Santa Lucia Noir lijepo prati sočne odreske, crvena mesa s roštilja i sva slanija jela. Budući da može odležavati još desetak godina riječ je o pravom kolekcionarskom vinu za znalce.
Miloš & Turley
Autohtona hrvatska crvena sorta, plavac mali, izaziva sve veću međunarodnu pozornost. Nakon što je značajan interes u svojem sveobuhvatnom izdanju “Wine Grapes” nedavno iskazala i jedna od vodećih svjetskih vinskih publicistkinja, Jancis Robinson, za ovu dalmatinsku sortu zainteresirali su se i sami vinari. Vlasnici ugledne kalifornijske vinarije “Turley”, Larry i Suzanne Turley, nedavno su posjetili Pelješac, gdje im je domaćin bio Frano Miloš, jedan od vodećih hrvatskih vinara i promotora plavca malog s pelješkog terroirea. Suradnja je započela predstavljanjem vina obitelji Miloš u dolini Napa, a nastavila se zahvaljujući mnogim sličnostima dviju obitelji u filozofiji proizvodnje vina. Poput Miloševih, i Turlyjevi proizvode vina na organski način, s minimalnom uporabom zaštitnih sredstava. – Interes Turlyjevih je povijest zinfandela i njegova veza s plavcem malim, a naš budućnost i popularizacija plavca malog na svjetskoj razini. Zajedno smo sasvim spontano uspjeli postići vrlo korisnu suradnju poduprtu isključivo vlastitim sredstvima, znanjem i radom, potvrđujući ispravnost naših nastojanja u kvalitetnoj afirmaciji hrvatskog vinarstva – pojasnio je Frano Miloš.
Kolačić je informacija koju na Vaše računalo spremi internetska stranica koju posjetite. Kolačići obično spremaju Vaše postavke, odnosno postavke za internetsku stranicu. Također mogu spremati širok pojas informacija uključujući osobne (Vaše ime ili e-mail adresu). Isto tako internetske stranice ne mogu dobiti pristup informacijama koje im niste dali i ne mogu pristupiti drugim datotekama na Vašem računalu. Kolačići nisu računalni programi, ne mogu biti izvedeni kao kod te se ne mogu koristiti za širenje virusa. Postoje privremeni kolačići koji se uklanjaju s računala nakon zatvaranja internetskog preglednika, a stalni kolačići ostaju na računalu nakon zatvaranja programa internetskog preglednika. Pomoću njih web-mjesta pohranjuju podatke, kao što su ime za prijavu i lozinka, tako da se ne morate prijavljivati prilikom svakog posjeta određenom mjestu. Stalni kolačići ostat će na računalu danima, mjesecima, čak i godinama. Što se tiče društvenih mreža, dijeljenje članaka na društvenim mrežama postavlja korisniku kolačiće. Isključivanjem kolačića odlučujete hoćete li dopustiti njihovo pohranjivanje na svojem računalu. Postavke za kolačiće mogu se kontrolirati i konfigurirati u vašem internetskom pregledniku. Međutim, ako onemogućite kolačiće, nećete se moći koristiti nekima od funkcija na internetskoj stranici.