Naš je suradnik posjetio londonski Berners Tavern, restoran s najprestižnijim priznanjima u uslužnoj djelatnosti i višestrukim nagradama za dizajn interijera. Nakon iscrpljujućeg šopinga po Oxford Streetu, najuzbudljivijoj londonskoj ulici, učinilo nam se da je sada najbolji trenutak da se u to i sami uvjerimo…
Krajem prošle godine posjetitelje restorana, marketinške stručnjake i eksperte vezane uz uslužnu djelatnost fascinirala je priča o mladom profesionalnom piscu lažnih internetskih recenzija Oobahu Butleru, koji je napravio i videom dokumentirao jedan od najzabavnijih i najinspirativnijih vlogova o tome kako je uspio prevariti čuveni TripAdvisor i kako je na toj stranici londonski restoran „The Shed at Dulwich“ koji zapravo ni ne postoji, u samo nekoliko tjedana postao najbolje ocijenjeni restoran i najtraženije mjesto za online rezervaciju. Šokantno finale u kojem mladi Oobah dovodi ljude u neugledno kućno dvorište i servira im instant hranu, a oni oduševljeno komentiraju kako je to nešto najbolje što su ikad probali, otkriva nam dvije strane jedne medalje. Danas se većina ljudi povodi za onim što im drugi kažu i boje se reći svoje osobno mišljenje u maniri carevog novog ruha, a putem recenzija na Internetu određeni restoran ili hotel mogu postati fascinatni hramovi za ljude s iznimnim ukusom/okusom, ali i „užas nad užasima“, bez obzira što to u stvarnosti s istinom veze nema.
Stoga, kada smo se uputili u londonski Berners Tavern nismo htjeli pogledati niti jednu online recenziju kako ne bismo unaprijed stvorili nečiju tuđu sliku u vlastitoj glavi. Berners Tavern smješten je u jednom od najtraženijih i najčuvenijih londonskih hotela „The London Edition“ u samom središtu grada, nadomak čuvene Oxford Street. Nudi uglavnom suvremeni britanski jelovnik koji odiše elegancijom i profinjenošću, trudeći se koristiti najbolje od najboljeg, proizvedeno i uzgojeno samo i isključivo u Velikoj Britaniji. Već na samom početku, kontaktirajući hotel i najavljujući svoj dolazak u restoran, imali smo priliku komunicirati s Jasonom Athertonom, chefom i vlasnikom, koji je inače jako zauzet čovjek i prava ga je sreća zateći u Londonu. Iako aktivno ne sprema hranu u restoranu (osim za neke posebne prigode), on svojim potpisom na jelovniku ipak jamči kvalitetu i jačinu brenda. Atherton ima vrtoglavu i respektabilnu karijeru koju je započeo graditi radeći s vrhunskim chefovima kao što su Marco Pierre White i Ferran Adria u čuvenom El Bulli restoranu, da bi 2001. prešao u Gordon Ramsay Group gdje se zadržao punih devet godina.
Nakon što je otvorio ekskluzivni Pollen Street Social, svoj prvi restoran u kojem je imao glavnu riječ i osvojio Michelinovu zvjezdicu niti šest mjeseci nakon otvorenja, u kratkom je vremenu pokrenuo niz restorana diljem svijeta i to na top destinacijama kao što su Dubai, New York i Sydney, a samo u Londonu danas drži osam restorana. Social Eating House, njegov drugi restoran bio je ujedno i drugi koji je dobio Michelinovu zvjezdicu, a City Social restoran Michelinovu zvjezdicu je dobio u rekordna četiri mjeseca nakon otvorenja. Berners Tavern restoran, u kojem nas je ugostio, otvoren je u sklopu “The London Edition” hotela u samom srcu Londona 2013. godine i postao je nezaobilazan restoran ponajviše kao business meeting point sa nadaleko hvaljenom atmosferom. Prilaz restoranu kroz predvorje i hotelske lobije dovodi nas do poprilično velike i raskošne dvorane visokih zidova sa snježnim štukaturama od kojih je doslovno svaki centimetar prekriven skupim umjetninama s pozlaćenim okvirima. U nekim slučajevima radi se o fotografijama najvećih majstora fotografije, odnosno umjetničkim slikarskim djelima klasičnih i suvremenih majstora, što bi se moglo usporediti s jednim velikim pretrpanim tetrisom, no opet tako skladno i pomno uređenim da je ta neskladnost slaganja zapravo tek prvotni privid.
Pozadinsko osvjetljenje restorana koje dolazi skriveno iz zidova i raskošnih štukatura, također odiše zlatnim nijansama, a dojam dodatno pojačava zlatno pozadinsko osvjetljenje šanka i vinoteke. Golemi prozori s prozirnim, bijelim zavjesama daju pak svojevrsnu dozu intimnosti i izoliranosti od svakodnevice bučnih londonskih ulica. Glamurozni hotel „The London Edition“ i jednako glamurozan restoran u njemu, rezultat je suradnje s jednim od svjetski najznačajnijih hotelijera i dizajnera interijera Amerikancom Ianom Schragerom, čovjekom koji je bio i pionir u kreiranju boutique kategorije hotela. Na uređenje Berners Taverna potrošeno je 33 milijuna funti (oko 280 milijuna kuna), a Schrager je izjavio da restoran odražava starinski, ujedno i jako dobar ukus.Od aperitiva, pa sve do deserta, za našu udobnost, pravovremeni dolazak jela i vina uz detaljno objašnjenje svega donesenog. brinula su se četiri konobara, od čega je svaki bio specijalist za određenu vrstu hrane, te odličan francuski sommelier koji je iskazao iznimnu količinu znanja kada smo s njim popričali i o hrvatskim vinima.
Za naš gastronomski užitak bio je zadužen Phil Carmichael, chef s Michelinovom zvjezdicom, koji je pri kraju ručka osobno došao flambirati naš desert. Carmichael s vlasnikom Jasonom surađuje još od 2002. godine (počeli su u čuvenom londonskom Gordon Ramsay’s Maze restoranu na Grosvenor Squareu), te mu vrlo brzo postaje desna ruka u svim aktivnostima, ne samo u Velikoj Britaniji, nego i u Južnoj Africi i Pragu gdje je kao kuhar i osvojio prvu Michelinovu zvjezdicu. Nakon toga se vraća se u London kako bi pomogao Jasonu pokrenuti Pollen Street Social – već godinu kasnije lokal je zaradio prvu Michelinovu zvjezdicu i danas je jedan od najcjenjenijih londonskih restorana.
Phil preferira raditi samo s domicilnim dobavljačima i uglavnom koristi namirnice iz Velike Britanije, a svoje kuhanje opisuje klasičnim uz veliki utjecaj majstora s kojima je tijekom karijere radio. Kad ste po prvi puta u nekom restoranu, jako se teško odlučiti što izabrati, pa čak i ako favorizirate određeno jelo, pa smo se odlučili na strategiju odabira jela koja su najtraženija. Pokazalo se to odličnom odlukom. Koktel od kozica u želeu od jastoga s avokadom i hrskavo pečenim lukom bio je sjajan početak s popisa britanske kuhinje s morskom hranom, baš kao i salata sa zapečenim (chargrilled) pilećim fileom s češnjakom i chorizo maslacem, piquillo paprom, čuvenim španjolskim ovčjim Manchego sirom, rikolom i crvenim lukom.Pri glavnom jelu uz njihovo najčešće naručivano jelo – makaroni i sir s goveđim obrazom – odlučili smo kušati i pečeni bakalar u kukuruzu s fregolom (vrsta tjestenine sa Sardinije) i umakom od bosiljka, dok nam je miješana salata s preljevom od ulja tartufa svakim zalogajem pojačavala tek.
Što se vina tiče, tu smo se potpuno prepustili u ruke sommeliera, pijuckali smo vina raznih godišta i iz raznih zemalja – Joh. Jos. Prum Kabinett, Riesling (berba 2015, Njemačka); Bourgogne Pinot Noir, Les Ursulines by Jean Claude Boisset (berba 2015, Francuska); Puligny Montrachet Bachelet Monnot (berba 2013, Francuska); Poliziano Vino Nobile di Montepluciano (berba 2014, Italija); Pedro Ximenez Sherry Leustean Jerez (NV, Španjolska) te Late Harvest Mount Horrocks Clare Valley Riesling (berba 2016, Australija). No, fantastičan završetak tek je slijedio. Između pet ponuđenih deserta, izabrali smo dvije različite kombinacije: Berners Tavern Rocher od čokolade i lješnjaka ukrašen jestivim zlatom s dodatkom sladoleda od vanilije, te Flaming Alaska, odnosno flambiranu sladolednu slasticu s kokosom i ananasom, posutu karameliziranim orašastim plodovima i listićima kakaa.
Slastan i vatreni završetak jednog lijepog gastronomskog iskustva…
Tekst: Stjepan Juras
Fotografije: Berners Tavern