Kontroverzni turnir od milijardu dolara

Od 14. lipnja do 13. srpnja jedanaest američkih gradova bit će domaćini nogometnog svjetskog klupskog prvenstva. No, veliko je pitanje kome ono uopće treba… Prvi put u 150-godišnjoj povijesti nogometa, znat ćemo tko je pravi klupski svjetski prvak. Tu će se početi pisati nova povijest – rekao je Gianni Infantino, predsjednik Međunarodne nogometne federacije (FIFA), dok je sredinom siječnja u New Yorku predstavljao trofej novog velikog natjecanja. Taj zlatni „sveti gral“, koji se sastoji od središnjeg diska i tri vanjska prstena, te na prvu izgleda kao veliko oko, od ove je godine novi „must have“ u kolekciji nogometnih klubova.

Svjetsko klupsko prvenstvo kao format nije nikakva novost. Više od 40 godina postojao je Interkontinentalni kup, natjecanje za osvajače kontinentalnih kupova svih Fifinih konfederacija koji je lani ponovno „oživljen“ i postao nasljednik dosadašnjeg klupskog SP-a. To je natjecanje sad podignuto na višu razinu, a inauguraciju će ovog ljeta (14. lipnja – 13. srpnja) doživjeti u Sjedinjenim Američkim Državama. Ukratko, Fifa sada organizira dva turnira za klubove, s tim da će se Svjetsko klupsko prvenstvo održavati svake četiri godine, baš kao i ono za reprezentacije, i to redom 2025., 2029., 2033. itd. Ako pitate Infantina koji je, pomalo bizarno, na novi trofej dao ugravirati i svoje ime (i to na dva mjesta), novo natjecanje „promijenit će nogomet na bolje“ te „donijeti čaroliju sa svjetskog prvenstva reprezentacija na klupsku razinu“. Švicarac je uvjeren da će klubovi na cijelom svijetu profitirati od sponzorskih prihoda, a nogometni svijet „vidjeti nešto revolucionarno i dosad neviđeno“.

 

“CIJEĐENJE NOGOMETAŠA NA KRAJU SEZONE”

Većina nogometnih kroničara, međutim, nije impresionirana pompoznim najavama. Pretrpani kalendar utakmica i sve veći broj ozljeda igrača već su godinama top-tema na dnevnom redu, a još jedno natjecanje u rasporedu neće popraviti situaciju, naprotiv. Isforsirana odluka Infantina i društva posebno je uznemirila europske sindikate igrača, koji su uz potporu globalnog tijela FIFProa na trgovačkom sudu u Bruxellesu čak podnijeli tužbu protiv Fife. Razlog? Jednostrano određivanje kalendara utakmica bez uvažavanja zakonskih prava igrača.
– Ovo je važan trenutak za igrače i za njihova prava. Svi u nogometu znaju da je kalendar utakmica narušen do te mjere da je postao neizdrživ – pojasnio je taj potez Maheta Molango, izvršni direktor Udruge profesionalnih nogometaša Engleske.
Dio igrača iz najvećih klubova otišao je toliko daleko da je zaprijetio štrajkom, ne samo zbog klupskog SP-a, nego i proširenog formata Lige prvaka, kako je to pojasnio Rodri, 28-godišnji veznjak Manchester Cityja.
– Ako situacija ostane ovakva, doći će trenutak kad nećemo imati drugu opciju nego štrajkati – rekao je Španjolac, koji je u prošloj natjecateljskoj sezoni (2023./24.) odigrao 63 utakmice, i to u razmaku od 343 dana.

„Cijeđenje“ nogometaša na kraju sezone, u vrijeme kada bi inače bili na godišnjim odmorima ili polako počinjali s pripremama, nije jedini problem novog natjecanja. Većom preprekom za Fifu mogao bi se pokazati – novac. Sredinom ožujka, tri mjeseca prije početka natjecanja, Svjetsko klupsko prvenstvo imalo je samo tri sponzora (Hisense, Bank of America, AB InBev), od kojih su dva i ranije bili partneri Fife. Za usporedbu, SP reprezentacija 2022. imalo je ukupno 25 sponzora…

Iako Infantino tvrdi da će turnir generirati nove prihode koji će se preliti na račune klubova diljem svijeta, tvrtke i TV kuće kao da se nisu upecale na njegov mamac. Fifa se nadala da će od prodaje TV prava zaraditi četiri milijarde dolara, a ugovor s platformom DAZN, koji je sklopljen tek u prosincu, po procjenama je „težak“ četvrtinu tog iznosa. I taj je deal, u najmanju ruku, sumnjivo visok. Osim što će DAZN utakmice diljem svijeta prenositi besplatno, stručnjaci tvrde da su prava prodana po puno većoj cijeni od tržišne (Fox je za američko tržište, primjerice, nudio samo 10 milijuna dolara), a još je indikativnija činjenica da je fond iz Saudijske Arabije upravo krajem prošle godine predstavio ponudu tešku milijardu dolara za preuzimanje 10 posto DAZN-a. Slučajnost? Prijateljstvo Saudijaca i Fife, kao što znamo, nije od jučer. Saudijska Arabija bit će domaćin Svjetskog prvenstva 2034. godine, na zgražanje onih koji tu zemlju optužuju za kršenje ljudskih prava. Novo zbližavanje s bogatim šeicima i na klupskoj razini, Fifi sigurno neće popraviti imidž, tim više što bi turnir u SAD-u bez njihovog ulaganja u startu bio osuđen na propast.

 

MANJAK ZANIMANJA NAVIJAČA

Javier Tebas, predsjednik španjolske LaLige, lani je predložio Infantinu da odustane od natjecanja:
– Predsjedniče, znate da niste uspjeli prodati audiovizualna prava za budžet koji ste zamislili – obratio se Tebas čelniku Fife tijekom foruma Unije europskih klubova, pa nastavio:
– Znate također da nemate ni dovoljno sponzora. Znate i da lige i sindikati igrača ne žele igrati klupsko SP. Otkažite to natjecanje odmah. Jer ako ćete koristiti Fifine fondove da pokrijete gubitke, onda ćete zakinuti sve nacionalne federacije za koje Fifa tvrdi da im želi pomoći. Govorimo o više od 1,5 milijardi eura koje će se izvući iz tog fonda.

Infantino je uzvratio da Fifa neće dirati taj fond te da će turnir s 32 momčadi biti „samoodrživ“. Nagradni fond za klubove iznosi točno milijardu dolara, a iako točna raspodjela još nije objavljena, predviđa se da će klub koji osvoji naslov dobiti oko 100 milijuna USD. Za usporedbu, Real Madrid je od svih prihoda u Ligi prvaka u sezoni 2023./24. zaradio oko 130 milijuna eura, no za to je morao odigrati 13 utakmica. Osvajač Svjetskog klupskog prvenstva odigrat će ih sedam… Treća poteškoća s kojom se Fifa suočava je manjak zanimanja navijača. Kad su objavljene cijene karata, mnogi su se snebivali: najjeftinija ulaznica za finale u East Rutherfordu koštala je 890 dolara, a najskupljija suludih 2230! Slab interes, međutim, brzo je natjerao društvo iz Züricha na reakciju. Krajem prošle godine cijene su znatno skresane, pa tako sada najjeftinija ulaznica za finale košta 300 dolara, a za polufinale 140 (umjesto 526, koliko je iznosila u startu).

Piše: Vladimir Zrinjski
Fotografije: FIFA

Ostatak teksta potražite u tiskanom izdanju!

Ostavi komentar