Igre širom otvorene – geslo je pod kojim će Pariz od 26. srpnja do 11. kolovoza ove godine dočekati oko 10 500 sportaša. Natjecanja će se odvijati u 329 disciplina iz 32 sporta, od čega je 28 „bazičnih“ olimpijskih sportova, a dodatna četiri u program je uvrstio organizacijski odbor domaćina; to su breakdance, skateboard, sportsko penjanje te surfanje. Komadiće Eiffelovog tornja, koji će se nalaziti u svakoj medalji, pokušat će uloviti i članovi hrvatske delegacije. Kad bi nam netko ponudio učinak poput onog iz Rija (10 medalja, pet zlata) ili barem Tokija (8 medalja, tri zlata), potpisali bismo bespogovorno jer vlada opći dojam da je hrvatski sport danas na jednoj ili čak dvije stepenice niže nego što je to bio prije nekoliko godina. Rangirali smo naše sportaše po šansama za odličje na temelju rezultata u proteklom olimpijskom ciklusu, kao i prognoza međunarodnih eksperata, iako nas povijest uči da i u Parizu obavezno treba računati s iznenađenjima. Od Nikolaja Pešalova do Sare Kolak, hrvatske olimpijske pustolovine redovito nude neko iznenađenje iz rukava…
1. Lena Stojković
taekwondo, do 49 kg
Šanse za medalju: 85%
Taekwondo je jedan od onih sportova u kojima ste već samim plasmanom na Olimpijske igre stigli pred vrata raja. Po 16 natjecatelja u svakoj težinskoj kategoriji znači da su matematičke šanse za osvajanje medalje u startu gotovo 20 posto. A ako se zovete Lena Stojković, apetiti su puno veći. Vjerojatno mislite da smo pretjerali s ovih 85 posto, no kod djevojke koja je dvostruka europska i dvostruka svjetska prvakinja teško je pretjerati s očekivanjima. Samozatajna Lena je najbolja hrvatska sportašica u 2023. godini po izboru HOO-a i Sportskih novosti, a njezina je sportska priča dosad bila toliko uspješna da se s pravom nalazi u ulozi „prve dame hrvatskog sporta“, u kojoj su prije dominirale heroine poput Janice Kostelić, Blanke Vlašić i Sandre Perković. Normu u kategoriji do 49 kg izborila je zahvaljujući plasmanu na svjetskoj ljestvici, ali hrvatski taekwondo toliko je moćan da ju je svejedno morala potvrditi na nacionalnoj razini. U kvalifikacijskim je mečevima eliminirala klupsku kolegicu Brunu Duvančić.
2. Vaterpolska reprezentacija
Šanse za medalju: 80%
U tvornici medalja Ivice Tucka još je samo jedan zlatni kalup ostao neispunjen – onaj za olimpijske prvake, što je cilj koji se za najdugovječnijeg hrvatskog vaterpolskog izbornika s vremenom pretvorio u opsesiju. Fanatični 54-godišnji Šibenčanin, dostojni nasljednik velikog Ratka Rudića, odveo je Hrvatsku do dva svjetska i jednog europskog zlata, a putem je natrpao još cijeli vagon drugih odličja s velikih natjecanja. U Pariz će „barakude“ dovesti s aurom jednog od glavnih favorita, jer su još uvijek svježa sjećanja na svjetsko zlato koje je u Dohi osvojeno početkom godine. Vaterpolski će fanovi s veseljem pozdraviti povratak ljevaka Mare Jokovića, koji se u dobi od 36 godina ponovno stavio na raspolaganje reprezentaciji, a u Londonu 2012. i Riju 2016. bio je neizostavan kotačić u osvajanju zlata, odnosno srebra. Hrvatska će u Parizu igrati u skupini s Italijom, Rumunjskom, Grčkom, SAD-om i Crnom Gorom, a najbolje četiri momčadi prolaze u četvrtfinale.
3. Valent i Martin Sinković
veslanje, dvojac bez kormilara
Šanse za medalju: 75%
Nismo navikli da u hrvatskom veslanju nailazimo na kontroverze, no takav je prizvuk krajem prošle godine izazvala odluka braće Sinković da se na Olimpijskim igrama u Parizu natječu u disciplini dvojac bez kormilara, umjesto u dvojcu na pariće. Njihov je odabir, naime, značio da su braća Anton i Patrik Lončarić, koji se nikad u karijeri nisu natjecali u toj disciplini, „silom“ prebačeni u dvojac na pariće. „Nametnuto nam je, ali smo prihvatili“, bio je njihov komentar. Razlog rošade je procjena najtrofejnije hrvatske sportske braće da će veće šanse imati u dvojcu „bez“ u kojem su u Tokiju bili zlatni, budući da su im se Nizozemci Broenink i Twellaar lani na SP-u pokazali neuhvatljivima u dvojcu na pariće. Neki će reći riskantno, drugi defetistički jer bježe od konkurencije, no kako god bilo, navijat ćemo da Sinkovići oplemene svoju olimpijsku kolekciju. Zasad u njoj svjetlucaju dva zlata i srebro iz četverca u Londonu.
Piše: Vladimir Zrinjski
Ostatak teksta potražite u tiskanom izdanju!