Hollywoodske zvijezde na četiri kotača

 

Posjetili smo Petersen Automotive Museum u Los Angelesu te se provozali kroz filmsku auto povijest: od Porschea kojeg je vozio Steve McQueen, do Batmobila u kojem je jurio Michael Keaton

Vožnja u kabrioletima pod kalifornijskim suncem česta je zanimacija stanovnika najpoznatije američke države. Možda i nije baš najugodnija za vrijeme nepomičnih gužvi na šest traka u jednom smjeru, no korištenje javnog prijevoza nije im ni na kraju pameti. Pa nalaze se u epicentru filmske industrije i urbane kulture automobila! Automobili iz hollywoodskih filmova provozali su se kino dvoranama, TV ekranima i tablet uređajima diljem svijeta. Neki su poput ostalih proizvoda, usluga i ideja koje filmovi plasiraju ušli u našu kolektivnu svijest, ali i u Petersen Automotive Museum. Nedavno je prošao 90 milijuna dolara vrijednu renovaciju, pa sada njegova impozantna zgrada s valovitim čeličnim trakama preko crvene fasade privlači pozornost vozača na Wilshire Boulevardu u Los Angelesu. No, što je tako posebno u filmskim automobilima? Ukratko: zahvaljujući Hollywoodu automobili su izgradili image mnogim njihovim vozačima kao osobama slobodnog duha, specifičnog životnog stila i društvenog statusa.

U Porscheu su sredinom prošlog stoljeća među prvima shvatili da im je reklama filmskih zvijezda jednako bitna kao reklama od pobjeda na utrkama. Vrijedilo je i suprotno – zvijezde poput Jamesa Deana i Stevea McQueena Porscheom su potvrđivale svoj status i pomodnost. McQueen je čak bio Porscheov uspješni profesionalni vozač utrka, a njegov Porsche 911 Turbo iz 1976., izložen je u muzeju. Poznata je McQueenova izjava “Nisam siguran jesam li glumac koji se utrkuje ili vozač trkaćih automobila koji glumi”. Običnim ljudima bilo je, naravno, nedostižno stjecanje statusa filmske zvijezde, ali su to mogli bar donekle nadoknaditi kupnjom Porschea…

Negdje u to vrijeme u hollywoodskom filmu krenulo je i aktivno promicanje vozila na čelu s Fordom i Dodgeom. U prvi plan je izbio Ford Gran Torino: dok je bio izložen u auto salonima, na TV-u ga je reklamirala serija “Starsky i Hutch” (1975.-1979.). Dva desetljeća kasnije, taj je automobil odražavao duh glavnog lika zvanog Dude (Jeff Bridges) u filmu “Veliki Lebowski” (1998.), a 2008. pojavio se film o ratnom veteranu Waltu (Clint Eastwood) u kojem je Gran Torino junak, a to je ujedno i – naziv filma. Jedan od prvih ikoničkih automobila svakako je bio Ford Mustang GT Fastback iz 1968. Njime se po brežuljkastom San Franciscu natjeravao Steve McQueen u filmu “Bullitt” (1968.) u dotad najrealističnijim prizorima potjere, koji se svrstavaju među najutjecajnije u povijesti filma. Nedavno je na dražbi prodan za 3,7 milijuna dolara… Pola stoljeća kasnije Mustang i dalje ne ostavlja tragove kočenja: u “John Wicku” (2014.) istoimeni hladnokrvni ubojica (Keannu Reeves) istjeruje osvetu za ubijenog psa u Mach 1 Ford Mustangu iz 1969.

Ako volite blues glazbu, vjerojatno ste žudjeli za vožnjom u Bluesmobilu, policijskom Dodge Monacou iz 1974. u kojem “Braća Blues” (1982.) izvode vratolomije po Chicagu. Vratolomije nisu strane niti adrenalinskoj franšizi “Brzi i žestoki” (2001.-2024.) koja je učvrstila statusni simbol automobilima. Dom Toretto (Vin Diesel) u Dodge Chargeru R/T iz 1970. nabrijanom s 900 KS (s dodatkom nitro sustava doseže čak 1100 KS) natjeravao se po cijelom svijetu – od Los Angelesa do Arktika. Domov Dodge može se danas vidjeti u Universalovim studijima u Hollywoodu uz druge legendarne aute iz franšize, a pojavljuje se i u adrenalinskoj atrakciji “Fast & Furious: Supercharged”.

 

Čak se i obična Volkswagen Buba proslavila u filmovima i to kao samosvjesni trkaći automobil Herbie u “Herbie – Oh taj divni auto” (1969.) i u filmu “BumbleBee” (2018.) kao istoimeni Transformer robot. BumbleBee je u filmskoj franšizi “Transformeri” (2007.- 2023.) ipak najpoznatiji kao Chevrolet Camaro. Štoviše, ta linija vozila je spašena zahvaljujući partnerstvu između General Motorsa i Paramount Picturesa. Prodaja im je drastično opadala i planirali su je ukinuti, ali nakon pojave konceptualnog modela Chevrolet Camaroa iz 2006. koji se pojavljuje u prvome filmu, situacija se promijenila. Kad se napokon pojavio na tržištu nekoliko godina nakon filma, prodavao se kao lud u žutoj BumbleBee boji.

Tekst: Tihoni Brčić
Fotografije: Petersen Automotive Museum & Tihoni Brčić

Ostatak teksta potražite u tiskanom izdanju!

Ostavi komentar