Liste najboljih hotela svijeta, pojedinih kontinenata, zemalja ili gradova nedvojbeno su zanimljivo štivo za svakog pasioniranog putnika, ali prečesto samo u domeni mašte, naravno zbog cijena tih savršenih institucija. Upravo zato Condé Nast Traveler, magazin posvećen putovanjima, svake godine među najrazličitijim godišnjim listama (prema glasovima čitatelja) uključuje i listu najboljih europskih hotela s pristupačnim cijenama. Iz te liste za 2024. godinu, izdvojili smo šest vrhunskih europskih hotela u kojima je noćenje 350 eura ili nešto manje.
César Lanzarote
(La Asomada, Španjolska)
Najnovija ispostava hotelske grupacije Numa Signature djelo je Césara Manriquea, arhitekta i aktivista koji je umjetnički upravljao Lanzaroteom (jedan od Kanarskih otoka smješten u Atlanskom oceanu) svojim stilom obijeljenog vulkanskog modernizma. Ima 20 soba usred imanja vinograda, maslinika, stabala banana i plantaža ananasa. Sobe imaju pogled na ocean, vulkane ili oboje, a većina ima terase i unutarnja dvorišta ispunjena biljkama. Dizajnerica interijera Virginia Nieto iskorištava krajolik kako bi isplela prirodnu tapiseriju od kamena lave i drva s bijelom, smeđom i zelenom paletom. Bazen, oblikovan tako da nalikuje jezeru, okružen je ležaljkama. Tu su i morski specijaliteti chefa Zebenzuija Ferrere, uključujući kovača s lignjama i kanarskim crvenim mojo umakom. Ukratko, umjetnost i priroda u besprijekornom spoju.
Sobe od 345 dolara za noć.
Hotel Corazon
(Mallorca, Španjolska)
Zapadna obala Mallorce dugo je bila magnet za pisce, umjetnike i glazbenike koji traže duhovnu povezanost – nematerijalna alkemija koja je kanalizirana u hotel Corazón. Divlje i razmaženo mjesto između Deije i Sóllera, kreacija je fotografkinje Kate Bellm i njezina partnera, umjetnika i vrtlara kaktusa Edgara Lopeza, koji su namjeravali otvoriti hotel koji sliči na privatni dom prijatelja-umjetnika. Palmino lišće viri kroz prozore 15 spavaćih soba presvučenih platnom; svaka je jedinstvena, s čupavim tepisima i kupolastim tuševima. U središtu imanja nalazi se bogata zemlja koja se obrađuje tradicionalnim tehnikama regenerativne poljoprivrede. Povrće, voće, cvijeće i bilje beru se za posluživanje sezonskih jela na terasi restorana s pogledom na planine. U ponudi su zvučne kupke, joga i reiki, kao i insajderski savjeti o tome gdje pronaći skrivene slapove i špilje.
Cijena od 350 eura.
De Durgerdam
(Amsterdam, Nizozemska)
De Durgerdam, bivša gostionica iz 17. stoljeća, smještena u ribarskom selu udaljenom samo 20 minuta vožnje od središta Amsterdama sada je obnovljena i djeluje kao ugodan hotel, s nevjerojatnom hranom ekipe restorana 212 i De Juwelier s Michelinovim zvjezdicama. Nazvan po povijesnom selu, taj hotel s 14 soba predstavlja slavlje jednostavnog dizajna, s mješavinom vintage namještaja i onog izrađenog po narudžbi. Opušteni restoran De Mark zauzima cijelo prizemlje, s peći na drva, barom i vratima koja se otvaraju na terasu s pogledom na slano jezero Ijmeer. Restoran nadgleda chef Koen Marees, poznat po svojim maštovitim jelovnicima s povrćem koji sadrže jela kao što su tatarski biftek od rajčice i pečeni bakalar s mlaćenicom i kremom od celera pečenog na roštilju. Gosti mogu unajmiti jedan od hotelskih električnih bicikala za istraživanje okolice ili se samo udobno smjestiti uz vatru.
Soba: od 295 eura.
Highland Base
(Kerlingarfjöll, Island)
Novi pothvat održivo orijentirane wellness tvrtke, cjelogodišnje utočište za avanturističke ekstremiste, nalazi se u golemoj i uglavnom smrznutoj unutrašnjosti Islanda, koja je ostala neistražena sve do 1930-ih. Doći do Highland Base u Kerlingarfjöllu, golemog rezervata vrhunaca prekrivenih snijegom, ledenjaka, polja lave i tišine, zahtijeva čitavu misiju. Zimi, dolazak u Skjol Basecamp (90 minuta vožnje Zlatnim krugom iz Reykjavika) može potrajati dva do pet sati „lebdenja“ po netaknutom snijegu u prilagođenim Super Jeepovima. Uglata baza Highland, stisnuta u dolini poput minimalističke svemirske postaje, zapravo je hotel s 28 soba i šest koliba. Aktivnosti uključuju skijaško trčanje, hodanje na krpljama i planinarenje, kao i skakanje u geotermalne kupelji da bi se vidjela polarna svjetla nakon riblje večere i toplih čašica rakije brennivín.
Od 325 eura.
Monument
(Atena, Grčka)
Ovu je vilu 1881. projektirao njemački arhitekt Ernst Ziller. Hotelijer Grigoris Tolkas proveo je tri godine pretvarajući zapuštenu ljepoticu u intiman hotel. Oslikano stubište vodi do devet suptilno različitih soba i apartmana. Tu su zidovi u tonovima sepije, mjedene svjetiljke i gomila suvremenog skandinavskog namještaja, kako stvari ne bi skliznule u retro stil. Doručak iz lokalnih izvora jedini je obrok koji se poslužuje u skromnom dnevnom boravku i blagovaonici koji zauzimaju cijelo prizemlje. Besplatna sauna i parna kupelj u podrumu lijepa su pogodnost.
Cijena sobe počinje od 275 eura.
Palacio Arriluce
(Getxo, Španjolska)
U slučaju transformacije Palacio Arriluce u luksuzni hotel, očekivanja su bila velika gotovo kao i sama impozantna fasada. Rezultat je iznad svih očekivanja – pred nama je pravo remek-djelo ugostiteljstva. Dugo iščekivani hotel s pet zvjezdica, član ugledne kolekcije Leading Hotels of the World, pretvara gosta u protagonista filma. Ponekad se romantični, povijesni, tajanstveni hotel čini kao da ste zakoračili u Downton Abbey ili Hogwarts. Drugi put to može biti scena iz Ponosa i predrasuda ili priča o Sherlocku Holmesu. Umjetnost, gastronomija s potpisom chefa Beñata Ormaetxea i kontemplacija koegzistiraju u ovoj ikoni biskajske obale, obavijenoj aureolom luksuza, sofisticiranosti i šarma.
Iznos za sobu: 340 eura.