Glazba za božićne darove i praznično slušanje

 

Božićni i novogodišnji praznici nude opuštanje nakon dovršavanja poslova i kupovina poklona, hrane i pića. Osim toga, nezamislivi su bez glazbene kulise, barem negdje u pozadini. Uglavnom, kako god slavili – bučno ili u miru doma, glazba jednostavno mora biti s vama. Zato vam nudimo izbor najrazličitijih glazbenih izdanja (ipak su ukusi vrlo osobna stvar), kako za uživanje u njima, tako možda i kao ideje za poklon svojim najdražima.

ERIC CLAPTON – Happy Xmas (Polydor/Universal Croatia)

Prigodno praznično izdanje u kojem se napokon okušao i slavni rock gitarist. Naravno, sve je prepuno blagdanskog šarma, u potpunome skladu s toplom, dopadljivom glazbom kakvu je Slowhand isporučivao tijekom 2010-ih. Izuzev jedne originalne („For Love on Xmas Day“), izdanje se oslanja na druge autore i postavlja ugođaj na temelju bluesa, ali ubacuje i elemente reggaea, rocka, pa čak i vaudeville shufflea („Xmas in My Hometown“). Usprkos „domaćem“ ugođaju, album je daleko od tipičnog božićnog izdanja, jer i kad svira dobro poznate melodije, Clapton ih drukčije umata (blues verzija  „White Christmas“,“Silent Night“ s reggae ritmom, soul u „Away in a Manger” i koketni stil „Have Yourself a Merry Little Christmas“).

Jedina zamjerka je bizarna verzija „Jingle Bells (In Memory of Avicii)“, posvećena pokojnome DJ-u i producentu, koja nikako ne paše u sredini albuma (pa čak niti uopće) te samo 27 minuta dužine izdanja. Možda ne za hard core poklonike Claptona, ali svakako za kompletiste i one koji vole neortodoksne božićne albume.

 

MARK KNOPFLER – Down the Road Wherever (/Universal Croatia)

Tri godine poslije albuma „Trucker“, nekadašnji vođa Dire Straitsa vraća se novom kolekcijom pjesama na temelju irskog bluesa i opuštenog roots rocka (10. po redu solo album). Skladbe su u rasponu od finih uspavanki poput „My Bacon Roll“ i „Floating Away“ do bržeg blues funka u „Back on the Dancefloor“ i „Nobody Does That“. Roker koji iduće godine slavi 70. rođendan najbolje se snalazi u baladama prepunim sjećanja i nostalgije, iskazanih kroz tematiku ceste i prolaznih lokala uz nju (posebno lijepe „Good on You Son“, „When You Leave“ i „Slow Learner“).

S ukupno, zanatski sjajno sastavljenih, 14 pjesama, album donosi prepoznatljivi zvuk, kojemu Knopfler tu dodaje i elemente jazza i funka, što cjelinu čini još zanimljivijom. Album za poklonike Knopflerovih solo uradaka, ali i ljubitelje Dire Straitsa.

 

MUMFORD & SONS – Delta (/Universal Croatia)

Četvrti album engleskog sastava koji se proslavio prvim dvama albumima punim žestokim spojem folka i modernog rocka na podlozi akustičnih gitara i bendža. Mumfordi tu nastavljaju transformaciju s prethodnika, indie-rokerskog „Wilder Mind“. Iako početak albuma donosi prepoznatljivi zvuk, u nastavku se ugođaj mijenja brzo, ponajviše zahvaljujući sintisajzerima i elektronskim zahvatima, poput digitalnog beata u „Picture You“ i „Woman“ à la Noah and the Whale, te izrazito hipnotičkih efekata, razasutih cjelokupnim materijalom. Iako su lijepe melodije prepoznatljive, poklonike će zbuniti to što je eksperiment gurnut u prvi plan, pa gotička duša probija kroz folk vanjštinu, posebno u „Slip Away“, ali i mnogim drugim skladbama („Darkness Visible“).

I tematika je sumorna – smrt, rastava braka, droga i depresija (iskustvo roditeljstva je jedina svijetla točka). Sveukupno, zanimljiv smjer, malo eksperimenta, ali i odličan album.

 

KT TUNSTALL – WAX (Virgin/Universal)

Jedna od vodećih britanskih (škotskih) kantautorica od doba debi albuma „Eye To The Telescope“ (2004.) i još tri od kritike hvaljena albuma, šestim albumom zapravo predstavlja drugi dio trilogije „duha, tijela i razuma“, nakon albuma „KIN“ iz 2016. Album koji se bavi „tijelom“, odnosno kompleksnim vezama i fizičkim odnosima, plijeni prepoznatljivim vokalom, rokerski ritmičnim gitarama i zaraznim refrenima. Singl „River“ otvara album pamtljivim sintisajzerom i snažnim vokalom, a nastavak je jednako uvjerljiv. Kolekcija inteligentnih pop-rok skladbi koju su neki već proglasili albumom godine.

 

 

PAUL WELLER – True Meanings (Parlophone)

Čak 26. po redu album jednog od najutjecajnijih britanskih kantautora (60), čiji se svaki novi album svjež i donosi nove ideje, tu uspijeva iznenaditi na drukčiji način. Naime, kolekcija nježnih, pastoralnih pjesama potupno je u stilu u kojem se povremeno iskušavao još od pjesme „English Rose“ iz 1978.

Uz pratnju svog stalnog sastava, asistenciju trad-folk gitarista Martina Chartyja, starijeg kolege Roda Argenta i drugih, Weller se vrlo lijepo snalazi u introspektivnim, raskošno orkestriranim  skladbama (svečana „Glide“ à la Cat Stevens, ljupka „Gravity“ i savršena „White Horses“), kao stvorenim za njegov zreli vokal. Za znalce.

 

MICHAEL BUBLÉ – Love (Reprise Records/Dancing Bear)

Dvije godine nakon albuma „Nobody But Me“, kanadski pjevač hrvatskih korijena vraća se kolekcijom optimističnih, svevremenskih pjesama. Od uvodne „When I Fall in Love“ (kritika ju je proglasila savršenom verzijom tog klasika) do završne „I Get a Kick Out Of You“, pjevač niže favorite zavodljive pjesmarice posvećene ljubavi (samo jedna originalna pjesma). Uz izbor pjesama, i instrumentacija je očekivano izvrsna, baš kao i razigrane Bubléove interpretacije (posebno vješto u „I Only Have Eyes For You“) te šoumenski pristup („Such a Night“ Driftersa). Radi se o šetnji evergrinima poput „Unforgettable“, romantičnim brojevima poput „Help Me Make It Through the Night“ ili engleske verzije „La Vie En Rose“ te zaraznim melodijama, poput one u „When You’re Smiling“.

Fini spoj klasičnog i modernizma upakiran u veličanstvenu glazbenu sliku koja je i rezultirala zvjezdanom Bubléovom karijerom. Kao najboljeg u onome što radi, Michaela krasi i najuvjerljiviji vokal tog glazbenog stila, a svakako i lakoća izvedbe. Topao album, pun ljubavi i ugođaja kao stvorenog za blagdansko doba.

 

AMY MACDONALD – Woman Of The World: The Best Of… 2007-2018 (Mercury/Universal Croatia)

Škotska kantautorica sažima svoj opus od četiri studijska albuma, snimljena tijekom 12 godina karijere, na ovoj „Best Of“ kompilaciji koja lijepo pokazuje njezin produhovljeni autorski i izvođački stil te pjesme što se lako uvlače u uho slušatelja. Glavni atributi su Amyin izvorni keltski vokal i stav u ljubavnim pjesmama u kojima se lako obračunava s nedostojnim partnerima. Kolekciju odlikuje i fini raspon sporijih i dinamičnijih skladbi, kao i spartanski (gitara, bas, bubnjevi) te raskošnije (dodatak gudača) aranžiranih brojeva, naravno s vrhuncem u velikom hitu „This Is The Life“. Kompletiste će zanimati da se tu nalaze i dvije nove pjesme, „Woman Of The World“ i „Come Home“ iz filma „Patrick“. Obvezno za one koji nemaju sve albume Macdonalad, ali i one koji su do sada čuli samo već spomenuti hit, a svidio im se.

 

EROS RAMAZZOTTI – Vita Ce N’e (Universal Hrvatska)

Čak 15. po redu studijski album velike talijanske pop zvijezde sadržava ukupno 14 novih pjesama pretežito ljubavne tematike koje odišu optimizmom. Sam autor tvrdi da ovaj opus za njega predstavlja novi početak, odnosno novu fazu kojom će ostaviti trajni trag u povijesti popularne talijanske glazbe, ali i šire. Na albumu gostuju Alessia Cara (dobitnica nagrade Grammy) u duetu „Vale per sempre“ te portorikanski kantautor Luis Fonsi u duetu „Per l estrade una canzone“, a novost je da je Eros sam producirao album. U nizu vrlo kvalitetnih skladbi posebno se ističe balada „In primo piano“ koju je Ramazzotti napisao s kolegom Lorenzom Jovanottijem. Valja napomenuti da će Eros, u sklopu velike svjetske turneje, album predstaviti i hrvatskoj publici, točnije ovoga ljeta koncertom na Ljetnoj pozornici u Opatiji.

 

OLIVER DRAGOJEVIĆ – Do kraja vrimena (Aquarius Records)

Izdanje izašlo 7. prosinca, na rođendan ove godine preminulog pjevača, uspijeva na jednom albumu u teškome zadatku – napraviti presjek posljednjih 13 godina karijere jednog od naših najznačajnijih i najomiljenijih domaćih glazbenika. Kompilacija, naime, donosi najbolja ostvarenja Olivera Dragojevića objavljenih pod etiketom Aquarius Recordsa. Izvrstan, bezvremenski opus koji nadilazi granice generacija, koji se s lakoćom uklapa u „best of“ repertoar slavnog pjevača. Album na jednome mjestu okuplja ukupno 18 skladbi čija je najveća vrijednost u produhovljenoj, osjećajnoj interpretaciji s kojim će se poistovjetiti mnogi slušatelji, posebno oni mediteranska senzibiliteta, ali i svi drugi. Ukratko, pjesme za „do kraja vrimena“.

 

ELEKTRIČNI ORGAZAM – Gde smo sad? (Mascom Records/Dancing Bear)

Dvanaesto studijsko izdanje kultnog novovalnog sastava iz Beograda bavi se, kao što govori naslov, preispitivanjem sadašnjeg trenutka u životu, bez zamagljivanja sjećanjima i sanjarenjem o budućnosti. Iza svega stoji sjajna ekipa, na čelu s autorima glazbe, Branislavom Petrovićem, Ljubomirom Đukićem i frontmenom Srđanom Gojkovićem, koji je, kao i obično, napisao tekstove. Koncept albuma već su najavili singlovi „Bio sam loš“, „Kamerom snimam sve“, „Istok zapad sever jug“, „Bila si kao san“ i naslovna pjesma, a autori kažu da su na materijalu radili punih pet godina. Kritika je album već proglasila „najboljim u 30-godišnjoj karijeri sastava“, odnosno „u rangu najboljih albuma Orgazma s početka karijere grupe“.

U svakom slučaju, radi se o opusu zrelih glazbenika i kolekciji sjajno osmišljenih i savršeno izvedenih rock pjesama, tu obilato s dodacima bluesa i funka, koja se može slušati bezbroj puta. Obvezno za sve ljubitelje skupine.

 

LETU ŠTUKE – Topla voda (Menart)

Sedam godina nakon posljednjeg albuma, „Brojevi računa“, sjajni Dino Šaran i njegova ekipa vraćaju se svom prepoznatljivom pop-rocku i pomno skladanim pjesmama sa stavom (reklo bi se, otkrivaju svoju toplu vodu, što će pozdraviti poklonici sastava). Kao i do sada, prevladava društvena i ljubavna tematika, ponajviše u obliku kratkometražnih sekvenci punih gorko-slatkih epizoda i ugođaja, često s kritičkim i ironičnim odmakom. Zvukovno, isprepliću se pop i rock uz umjerenu dozu elektronike. Dva suprotna pola su uvodna „Bože zdravlja“ i završna „Žad“, a kritika potrošačkog društva, „Supermarket“, već ima video, premda se kao hit nameće izvrsna pjevna „Kreten“.

No, najkvalitetnije su svakako sjajne „Bočice“ i „Ne poznajem“, dok se „Zemlja gori“ (suradnja s Dubioza kolektivom) u ovom opusu čini kao strano tijelo. Ukratko, kolekcija filigranski komponiranih i vješto dorađenih skladbi koje, usprkos kompleksnosti sadržaja i forme, odlikuju slušljivost i dopadljivost. Preporuka!

 

MIXED UP MARY – Umolomni (Universal Music Croatia)

Novo ime iz domene dream popa, dovoljno originalno da zaintrigira ljubitelje tog glazbenog pravca, ali i poklonike indie glazbe. Zapravo se radi o autorskome dvojcu koji sačinjavaju Ana i Konrad Lovrenčić (Elemental, Kries, Chui) te tri prateća glazbenika – Davor Zanoški (klavijature; Elemental), Erol Zejnilović (gitara; Elemental, Kries) i Silvio Bočić (bubnjevi; Mangroove, Darko Rundek).

Mješavina izvornih sastava glazbenika donekle uvjetuje i zvuk 11 pjesama albuma, koje su istovremeno slične, ali i stilski i ugođajno različite. Sami autori zvuk opisuju kao komorni noir pop, a slušatelja će najprije privući naslovna skladba albuma te „Moja bedra te pamte“, „Ljetna“, „Zauvijek“ i „Ako se ne sretnemo danas“, ali ima i dosta toga drugog, recimo za ljubitelje elektronike, jazz beata i lounge zvuka. Melankolično-nostalgični album s dosta ugođaja.

 

CRVENI KORALJI – Greatest Hits Collection (Croatia Records)

Jedna od najvažnijih hrvatskih rock and roll skupina, kao jedna od rijetkih koja je imala instrumentalnu i vokalno-instrumentalnu karijeru, obje iznimno uspješne, te postizala visoke tiraže, dobila je kolekciju najvećih hitova. Novo jedinstveno izdanje podijeljeno je na tri tematska dijela – najuspješniji instrumentali, najveći vokalno-instrumentalni hitovi i najuspješnije obrade stranih rock standarda.

Po prvi put na nosaču zvuka objavljena je i verzija velikog hita grupe Roboti, „Mramor, kamen i željezo“, odnosno obrada originalne „Marmor, Stein und Eisen bricht“ njemačkog pjevača Drafija Deutschera. Album sadržava 26 pjesama, među kojima su i „Napuljska gitara“, „Najljepši san“, „Mnogo značiš za moj život draga“, „Kada shvatim“, „Nemoj reći zbogom“, „Mirjana“, „Kad bih bio drvosječa“, „Volim je“, „Otiđi od nje“, „Dolazak – Andrlea“”…

 

MARKO TOLJA – Tišina: Love Collection (Aquarius Records)

Album koji se pojavio nakon rasprodanog koncerta u zagrebačkoj Tvornici kulture u studenome savršen je blagadnski poklon za sve romantične duše. Naime, radi se o zbirci ljubavnih pjesama popularnoga riječkog pjevača, koja ujedno predstavlja i presjek Markove karijere. Kriterij za odabir bio je jednostavan – najljepše ljubavne pjesme koje je snimio ili napisao. Tako se na ovom izdanju, koje sadržava 20 pjesama, po prvi puta može naći njegov veliki hit – Tišina, kao i aktualni singl „Na dnu ljubavi“.

 Ukratko, album prepun lijepih emocija i pjesme koje će, kako kaže sam autor, „svakome učiniti da se osjećaju barem malo toplije oko srca“.

 

DORIAN GRAY – Greatest Hits Collection (Croatia Records)

Kolekcija hitova hrvatskih art rock pionira, odnosno pomalo zapostavljenog, ali nikad zaboravljenog sastava iz prve polovice 80-ih, jasno pokazuje da se radi o jednom od najvažnijih predstavnika rock scene tog doba. Iako je Dorian Gray snimio samo dva studijska albuma,Sjaj u tami“ (1983.) i „Za tvoje oči“ (1985.), svojim art pristupom, tada revolucionarnim za našu glazbenu scenu, ostavio je pregršt pamtljivih snimaka, prije svih obradu hita Walker BrothersaThe Sun Ain’t Gonna Shine Anymore“ („Sjaj u tami“), koja se i danas često vrti na radijskim postajama, ali i uvjerljive pjesme kao što su „Za tvoje oči“, „Ti si tu“, „Nad svim vrhovima“, „Monstrum pored sna“ i „Tonemo u mraku“.

Svime dominira karizmatičan i osebujan vokal Massima Savića, koji je i najviše zaslužan za istaknuto mjesto Doriana Graya u povijesti domaće popularne glazbe.

 

EDI EAST TRANCE BLUES – Sumpor (Croatia Records)

Edi Maružin, jedan od najprepoznatljivijih vokala na hrvatskoj rock sceni, široko poznat kao frontmen Gustafa i tvorac pjesama s jakim autorskim pečatom, odlučio je okrenuti novu stranicu osnivanjem novog sastava pod imenom Edi East Trance Blues. Glazbu kojom se bavi taj novi bend Edi sam naziva „bastardom istarskog tarankanja i bluesa“. „Nisam crnac, ni merikan, ali blues nije pitanje boje ni kontinenta. Blues je stanje uma, odraz duše“, objašnjava odluku za odabir tog glazbenog stila. Uz Maružina, East Trance Blues čine još Čedomir Mošnja, Predrag Ljuna, Danijel Paulović, Davor Milovan Bili, Edi Cukerić, Ang Maružin, Bernarda Ravnić, ali i „svi oni koji će u datom trenutku biti na pozornici“.

Dakle, “Sumpor” je album s deset pjesama takozvanog „istrijanskog bilog bluesa“, idealnih za „zabavu i utjehu“. Otvorna “Puž blues” te one koje slijede –  „Niš se ne zna“, „Oj, pičiću mali“, „Doma gren“, „Tornaj se“, „Poništo“… pjevaju o ljubavi i gorko-slatkom životu. Obvezno za ljubitelje Gustafa.

 

TIHOMIR POP ASANOVIĆ – Majko zemljo + Pop (Croatia Records)

Sjajni instrumentalist, 1973. proglašen za jednog od najboljih jazz orguljaša Europe, tu se predstavlja dvama izdanjima spakiranim u jedno dvostruko CD izdanje – kultni solo album „Majko zemljo“ (1974.) i njegov nastavak „Pop“ (1976.). Ime glazbenika, koji se najprije proslavio radom u skupinama Time i September te kao dio Jugoslavenske rock-jazz selekcije, majstorski spajajući rock, jazz, funk i blues, zlatnim je slovima zapisano na najvažnijim stranicama povijesti domaće glazbe. Reizdanje briljantnih albuma „Majko zemljo“ i „Pop“ (dostupno je i u vinil formatu), koje prati bogata knjižica, dostojno predstavlja Asanovićev rad. Radi se o korijenima domaćeg rock-jazz-funka i, u slučaju „Majko zemljo“ (originalni album u trgovinama rabljenih ploča prodavao se i po tisuću kuna), jednim od najvrjednijih izdanja domaće diskografije uopće.

Poslastica za sve ljubitelje fuzije, sjajan pregled rada vrhunskog glazbenika, orguljaša, virtuoza i vizionara, u iščekivanju njegova novog albuma, koji izlazi uskoro. Dvostruki CD – samo 99 kuna, a pojedinačna LP izdanja po 149 kuna. Obvezno za sve ljubitelje domaćeg, popa, rocka, jazza, kao i kolekcionare, ali i sve poklonike dobre glazbe uopće.

 

JIŘI BÈLOHLÁVEK & CZECH PHILHARMONIC – Smetana: Má Vlast (Decca/Universal Croatia)
Posljednji snimci Jiřija Bèlohláveka labuđi su pjev sjajnog dirigenta. Radi se o festivalskoj izvedbi najslavnijeg češkog simfonijskog djela izvan Dvoržakova opusa. Kolekcija glazbenih poema o češkim pejzažima, tu u izvedbi kralja čeških orkestara, izlazi iz konvencionalnih okvira. Svih šest dijelova pomno su oblikovani i često uzbudljivi – mistična glazba „Višegrada“, poznati zvuci „Vltave“ (tu neobično živahnoga tempa)… Bèlohlávek sve uspijeva donijeti kao cjelinu, s bogato trijumfalnim finalom u završnom „Blaniku“. Češka filharmonija je izdržljiva i jaka, i nikad nije zvučala bolje. Vrhunski Smetana, sa superiornim zvukom etikete Decca.

 


THE PHILADELPHIA ORCHESTRA – Bernstein: Mass (Deutsche Grammophon/Universal Croatia)
Djelomično zborsko djelo, djelomično rock koncert, a djelomično ulični prosvjed, Bernsteinovo djelo „Misa“ (službeno: „Misa: Kazališni komad za pjevače, svirače i plesače) iz 1971. rabi bogatu mješavinu glazbenih stilova da bi istražio kolektivnu krizu vjere, pri tom potpuno dekonstruirajući tradicionalne rituale rimokatoličke liturgije. Omiljeno djelo Yannicka Nézet-Séguina, ravnatelja Philadelphia Orchestra, na ovom dvostrukom CD izdanju posvećenom stogodišnjici Bernsteinova rođenja, iz sfere nekadašnjeg „kontroverznog remek-djela“ definitivno prelazi u epitom skladateljevih osobnih uvjerenja. Za znalce.

 

 

Ostavi komentar