Vlakom po Europi

Europska željeznička mreža nudi brojne atraktivne prekrasnim dolinama. Neke, pak, povezuju rute. Neke su planinske, neke uz rijeke, a neke vijugaju zanimljiva mjesta, a druge nude fascinantne poglede

Imati Interrail kartu čini putovanje željeznicom tako jednostavnim. Ne morate se brinuti o traženju određenih vlakova, nema čekanja za karte na blagajnama i ne morate se mučiti komunikacijom na stranim jezicima. Dobra vrijednost za novac, osobito ako se radi o dugim putovanjima. Tako piše o svojim iskustvima jedan korisnik Interrail karte, željezničke propusnice koja omogućava putovanje na gotovo svim vlakovima u Europi. A to konkretno znači pristup na vlakove 37 željezničkih (ali i trajektnih) kompanija u trideset zemalja, što Interrail kartu čini najjednostavnijim i najjeftinijim sredstvom za putovanje po Europi. I još k tome, uključuje i putovanje super brzim Eurostar vlakovima između Pariza, Bruxellesa i Londona!

Mnogi stariji čitatelji vjerojatno se iz svojih studentskih dana sjećaju Interrail karte kada su za ljetnih praznika s ruksacima na leđima lutali prostranstvima Europe. No, Interrail nije samo karta za one do 27 godina, kako se to obično misli. Pa zašto onda ne iskoristiti tu mogućnost i za obiteljsko putovanje ili zanimljivo provođenje vremena u mirovini, pogotovo što, uz malu nadoplatu, postoji i Interrail karta za 1. razred gdje su sjedala šira, gužva manja, a na raspolaganju su i neke druge pogodnosti. Postoji deset vrsta karata različitih prema trajanju – od tri dana do tri mjeseca, a cijena mjesečne kreće se od 528 eura za one do 27 godina, 704 za odrasle i 633 za seniore (60+). Može se odabrati široki Global Pass za putovanja po 30 europskih zemalja, ali jednako tako i One Country Pass, namijenjen putovanju samo jednom zemljom.

Sad kad smo vidjeli da Interrail pruža mogućnost izbora vremenskog razdoblja koje želite posvetiti putovanju, teritorija koji želite pokriti i udobnosti koja vam odgovara, treba samo odlučiti kuda poći. Ne sumnjamo da tu imate svoje favorite, pa nećemo sugerirati destinacije. Ako ste među onima koji vole vrijednost iskoristiti maksimalno, pa se odlučite za potez između najjužnije postaje Interraila, koja zapravo i nije željeznička postaja već luka Heraklion na grčkoj Kreti, i najsjevernije postaje, koja se nalazi u švedskoj Kiruni, očekuje vas epsko putovanje dugo gotovo 5000 kilometara. No, ako ste među onom većinom koja voli otkrivati nove krajeve i uživati u krajolicima te je posvećena ljepoti putovanja, vjerojatno ćete se zapitati koje su europske rute željeznicom doživljajno najatraktivnije. Na raspolaganju je veliki izbor – ima ih doista za svačiji ukus (vidi okvir), a mi ćemo tu detaljnije izdvojiti samo tri koje mnogi svrstavaju u sam vrh europske željezničke ponude. Ujedno, te rute nisu predaleko od Hrvatske pa nećete morati pretrpjeti iscrpljujuće putovanje samo da biste do njih stigli.

Prva od tih najpoznatijih europskih razglednih željezničkih ruta zove se Bernina Express i prometuje tijekom čitave godine. Radi se o potezu dugome 122,5 kilometra između Švicarske i Italije te, jednostavno rečeno, najspektakularnijem načinu prelaska Alpa. Njezina trasa: Chur – Landquart – Davos – St. Moritz – Valposchiavo – Tirano povezuje regije različitih kultura i jezika uz najviši željeznički most preko Alpa. Posljednji podatak već da naslutiti da to ni u kom slučaju nije brza željeznička linija, već da njome vlak čitavim putem nježno vijuga predivnim pejzažima te putnicima pruža nenadmašne poglede. Ta jedinstvena željeznička ruta savršeno kombinira alpske pejzaže oko prijevoja Albula i Bernina, prolazeći kroz 55 tunela i preko 196 mostova i vijadukata, često pod vrlo impresivnim nagibima. Na najvišoj točci rute, na 2253 metra nadmorske visine, nalazi se Ospizio Bernina, željeznička stanica na kojoj se može nadiviti nekim od najljepših pogleda na Alpe uopće. Za neprekinuti spektakularni doživljaj putnik treba paziti da se ukrca na vlak koji se zove Bernina Express i vozi izravnom linijom, za razliku od ostalih regionalnih vlakova, gdje će biti primoran na višestruko presjedanje. Osim toga, Bernina Express ima i razgledne vagone iz kojih se pružaju fascinantni panoramski pogledi. Taj je vlak toliko popularan da ćete morati svoje mjesto rezervirati unaprijed i to nadoplatiti oko 10 švicarskih franaka.

Dakako, druga opcija s regionalnim vlakovima bit će zanimljivija onima koji će htjeti posjetiti pojedina mjesta na ruti, prošetati njihovim uličicama ili čak prespavati u kojem od njih, primjerice u ekskluzivnim zimovalištima Davosu ili St. Moritzu, mjestima koja su jednako atraktivna i zimi i ljeti. Osim toga, doživljaj Bernina Expressa možete nadopuniti i „Velikom željezničkom rutom Švicarskom“, koja kombinira najatraktivnije panoramske vožnje tračnicama tom zemljom. Riječ je o oko 1280 kilometara doživljaja dostupnih tijekom čitave godine. I druga atraktivna tura koju tu izdvajamo vezana je uz Švicarsku, čak i isto područje. Naime, svaki posjet toj zemlji jednostavno mora uključiti Glacier Express, kultnu rutu od St. Moritza do Zermatta, dvaju čuvenih turističkih odredišta u središtu Švicarske. Ta uskotračna željeznička linija, u prometu od 1930., uključuje pet atrakcija – St. Moritz kao najelegantnije odredište za odmor u Švicarskoj, alpsko selo Zermatt s veličanstvenim pogledom na Matterhorn, prijevoj Albula s impresivnim vijaduktima Solis i Landwasser te spiralnim tunelima, klanac Rhine koji zovu „Grand Canyonom Švicarske“ te prijevoj Oberalp.

Piše: Edo Franić

Ostatak teksta potražite u tiskanom izdanju!

Ostavi komentar