Zeleno na tanjuru

 

Listove i salatno bilje koje se koriste u kuhinji trebalo bi brati u rano proljeće, kada je ono najnježnije i prije nego što vrste koje imaju cvjetove počnu cvasti. Doba je to kad ne treba zaboraviti na šparoge…

Najuravnoteženija boja u spektru, boja koja opušta i uspostavlja emocionalnu ravnotežu je – zelena. Kao gledanje u prirodu koja nas s proljeća okružuje, zelena boja odmara oči i liječi klaustrofobiju jer simbolizira prostranstvo. Pomaže u uspostavljanju pravilnog ritma rada srca, potiče rad bubrega te smiruje glavobolju i nervozu. Potiče kreativnost i znatiželju, no previše „okupani“ tom bojom ponekad postanu – hiperaktivni. Zelena boja je sinonim za buđenje prirode i onaj dio godine koji ima više topline i svjetlosti. Ovo je boja biljaka koje nam daju kisik, bez kojih život ne bi bio moguć i zbog kojih sa svakim novim udahom živimo. Boja koja predstavlja život, nadu i sudbinu…

U drevnom Egiptu zelena boja predstavljala je mladost i obnavljanje. U Rimu je zelena boja Venere, božice proljeća, vrtova i ljubavi, a asocira na obnovu i rađanje. U kršćanstvu, zeleno je povezivano s obnovom ljudskog roda, a u islamu, zelena boja je sveta. Toliko sveta da je nikako ne smije biti na molitvenom tepihu kako ne bi gazili po njoj… Simbolika zelenog je izrazito pozitivna i protkana nadom. Danas se koristi i u mnogim narodnim izrekama, poput „zeleno svjetlo“, kao slobodan prolaz ili „još je zelen“, u smislu da je još mlad i nezreo. Nije naravno nimalo slučajno da je svim ekološkim aktivistima ova boja zaštitni znak… Zelena je boja eksterijera, prirode, mirna i dinamična u isto vrijeme, no unesemo li je u vlastiti dom, tada tako obojane sobe postaju oaze opuštanja i ravnoteže. A na našim stolovima i u našim tanjurima, zeleno je jamstvo zdravlja. Kuhinje nam, s proljeća, neizostavno zazelene…

Listove i salatno bilje koje se koriste u kuhinji trebalo bi brati u rano proljeće, kada je ono najnježnije i prije nego što vrste koje imaju cvjetove počnu cvasti. Rukola, matovilac, bosiljak, maslačak, kopriva, kise – lica ili dragoljub, divlji radič, lisnate salate – pravo bogatstvo za maštovite obroke! Korisno je znati da pravilna priprema zelene salate ne bi smjela imati soli jer je u njoj već ima, ali zato treba imati maslinovo ulje u većoj količini, lagani voćni ocat i pokoji listić bosiljka. Što su joj listovi tamniji, to joj je veća nutritivna vrijednost. Ovih dana u istarskoj konobi „Primizia“, uz sve nabrojano, zelenu ponudu upotpunjuju i mlade šparoge. Primizia, prevedeno s talijanskog, znači rano voće i povrće, prvi plodovi, „prvine“… Ova moderna konoba (ponekad se može čuti da je nazivaju i ruralnim bistroom) nalazi se u malenoj Brtonigli. Vlasnici jednog od najboljih boutique hotela u Hrvatskoj, svoje iskustvo, izvrsnost i kreativnost proširili su i na ovu Food & Vine konobu. Obitelj Fernetich, u samom središtu Brtonigle, na placi, ovu prvotno jako dobru pizzeriju pretvorila je u mlađu sestru svog fine dining restorana u obližnjem hotelu San Rocco.

Tekst: Jasmina Stošić
Fotografije: Đorđe Stošić

Ostatak teksta potražite u tiskanom izdanju!

Ostavi komentar