U ovim vrućim, ljetnim danima, navalite na salate, zdrav i lagan obrok koji će vas učiniti i sitim i zadovoljnim. Cezar, Coleslaw, Crab Louie, Caprese… samo su neke od najpoznatijih
Ljetne vrućine malo koga inspiriraju na dugotrajna kuhanja i pripreme uz vruća kuhala ili pećnicu. Rješenje su raskošne – ili nešto manje takve – salate. Kao kompletan obrok. Još važnije od osjećaja sitosti, one nam pružaju i osjećaj zadovoljstva jer smo upravo pojeli nešto zdravo. Neosporna je činjenica da salata zadovoljava zahtjeve moderne, lagane i zdrave prehrane. Put oko svijeta može se započeti za stolom kojeg krase razne maštovite salate… Jedan od klasika je salata Caprese, nazvana po otoku Kapriju kod Napulja. Ona je rijetko kada prilog uz glavno jelo, već najčešće hladno predjelo.Tri boje ove salate podsjećaju na talijansku zastavu – rajčice, mozzarella i listići bosiljka. Naravno, prelivena je maslinovim uljem.
Jedna od najpoznatijih svakako je – Cezar salata. Ona je savršeni spoj zelene salate, piletine i krutona. A sastojci Cobb salate su avokado, celer, rajčice, vlasac, tvrdo kuhana jaja, piletina, slanina i sir roquefort. Ime je dobila po svom „izumitelju“, vlasniku restorana Bobu Cobbu. Coleslaw je salata od grubo nasjeckanog sirovog kupusa i majoneze. Salata Crab Louie ime je dobila po kralju Luju XIV., poznatom po gurmanskim afinitetima. Salata Nicoise sastoji se od češnjaka, rajčica, inćuna, maslina, kapara i limunovog soka. Salata Olivier ruskog je podrijetla i sastoji se od krumpira, piletine, graška, kiselih krastavaca, mrkve i majoneze, a nastala je sredinom 19 stoljeća po zamisli francuskog kuhara Oliviera, vlasnika restorana Hermitage u Moskvi. Niz svjetski poznatih salata zatvara Waldorf salata koja se sastoji od jabuka, oraha, limunovog soka, celera i majoneze. Smislio ju je kuhar hotela Waldorf Astoria u New Yorku.
Evo sad i jednog našeg zgodnog prijedloga bez zvučnog naziva: pomiješajte borovnice, mladu salatu, bademe i slani feta sir, pa prelijte s aceto balsamicom i žličicom meda, maslinovim uljem i sokom od limuna. Umjesto kolača i zasitnih slastica za vrućih ljetnih dana obrok je najkvalitetnije završiti voćnom salatom. Njome su se sladili još u antičko doba, a sastojala se od svih vrsta svježeg, sušenog, kandiranog i kuhanog voća. Najjednostavniji spoj voća i povrća u ljetnoj salati je kada kockicama lubenice dodate svježi krastavac, malo crvenog luka i listove mente. Po želji može se dodati i feta sir. Pravi dragulj Istre, skriven među kamenim zidovima i ulicama slikovitih Bala, hotel je – La Grisa. Gastronomska ponuda u hotelskom restoranu zasniva se na domaćim i sezonskim namirnicama, jelovnik se mijenja svakih mjesec dana. Začinsko bilje i povrće dobiveno organskim uzgojem iz vlastitog je vrta, a maslinovo ulje – iz vlastitih maslinika.
Od jednostavnih istarskih namirnica, ne prekrivajući njihove jedinstvene okuse i mirise, chef Nikola Vuković, kreira očaravajuće kombinacije na tanjuru. Tjestenine s istarskim tartufima, ragu od boškarina, rižoto sa sipicama, salata od hobotnice i marinirani komorač… (plodovi mora nerijetko su okupani mirisima i okusima citrusa). File brancina uz pirjane tikvice, mrkvu i koromač, dobiva neku novu dimenziju okusa. Povrće je iznimno hrskavo. Buzara od školjaka i gljiva u kojoj se kao „tajni“ sastojak nalazi i panceta, vjerojatno će mnogima biti vrhunski doživljaj. Takozvani mare e monti spoj. Neobično i neobično ukusno.
Piše: Jasmina Stošić
Fotografije: Đorđe Stošić
Ostatak teksta potražite u tiskanom izdanju!