Naoružajte se narančastim posuđem, priborom za jelo, stolnjakom… Neka se na stolu nađe akošarica s voćem i povrćem – od nektarina, naranča, breskva, dinja i marelica, do žute cikle, narančaste paprika, kukuruza i, naravno, mrkve
Vjeruje se da boje uspostavljaju našu ravnotežu i liječe ljudsko tijelo i dušu. U kombinaciji sa zvukovima, kristalima, cvijećem…, vibracijske frekvencije boja utječu na naš mozak kao što hrana utječe na želudac. Kada tijelo traži određenu hranu, mozak zahtijeva određenu boju. Ponekad je dovoljno opustiti se desetak minuta dnevno vizualizirajući određenu boju i tako postići terapeutski učinak. Narančasta boja daje energiju jetri, slezeni, bubrezima i gušterači. Potiče probavu, detoksikaciju, jača imunitet te daje fizičku i emocionalnu energiju. Narančasta se nalazi u sredini kromatske ljestvice, pa je samim tim simbol ravnoteže. Neki kažu da je to boja osjećaja i nove svjesnosti. U svakom slučaju energetski najjače zrači. Ova topla boja nikako „ne pristaje“ onima koji su skloni svađi, ljutnji i razdražljivosti.
Narančasta je boja putenosti i tjelesnog užitka, a itekako je dobrodošla i u kuhinji. Stimulira apetit i potiče našu kreativnost u osmišljavanju jela. Opušteni ljetni zajutrak započnite sokom od mrkve i naranče. Ne može „narančastije“! Ako dodamo i malo soka od grejpa, evo nam idealnog napitka za početak dana.
Kao i u mnogo čemu drugome, zemlje sjeverne Europe i opet nam mogu biti dobar primjer. Ovaj put to je “Oslo-doručak” koji se već generacijama ujutro daje djeci, a sastoji se od zobenih pahuljica, koje se preko noći moče u mlijeku, i svježe naribane mrkve. Ujutro se masa pomiješa, zasladi medom i uz osmijeh isprati najdraže u „nove radne pobjede“. Jedan profesor iz Norveške, duhovito je zapisao: „Dobra školska svjedodžba ima svoje porijeklo u Oslo-doručku.“
Od mrkve možemo pripremiti i “životni eliksir”. Zapravo, radi se o sirupu od mrkve. Usitnjena mrkva ukuhava se sa smeđim šećerom do guste konzistencije, nakon čega vrući sirup ulijevamo u staklenke, hermetički zatvaramo i čuvamo na tamnom mjestu. Omjer je uglavnom jedan kilogram mrkve prema pola kilograma šećera. I onda lijepo svaki dan po jedna mala žličica… Dan može započeti i s klementinama (alžirskog su podrijetla i križanac su gorke naranče i tangerine), mineolama (križanci grejpa i tangerina bez koštica), kumkvatima (najmanji citrusni plodovi koji se jedu s korom, podrijetlom iz Kine) i naravno – mandarinama. Aromatična mandarina, svoj dom u kojem se sigurno najbolje osjeća, pronašla je u dolini naše Neretve. Neki će reći, na Siciliji. Nema veze, samo neka je zdrava, nešpricana i pri ruci. Porodica citrusa beskrajno je korisna u kuhinji: nekoliko kapi njihova soka naglašava okus i i slanih i slatkih jela. Ne treba nikako zaboraviti marelice – intenzivne narančaste boje bogate su beta karotenom, vlaknima i siromašne kalorijama, a posebno je zanimljivo da sušene marelice imaju više hranjivih tvari i zdravstvenih prednosti od svježih. Tako su čak bile obavezan dio obroka američkih astronauta tijekom letova u svemir…
Ono što će našem jelu dati predivnu i snažnu narančastu boju su i začini – šafran i kurkuma. Šafran će dodati i luksuzni štih. Naime, poznato je da to nije nimalo jeftina „stvarčica“ u kuhinji. Srećom, potreban je samo prstohvat narančastog praha, pa da vaš rižoto postane jarko narančast. Svojim pomalo misterioznim okusom zaslužio je i epitet kralja začina, posebno u arapskom svijetu – stoljećima je simbol bogatstva i mudrosti. Na energetskoj razini ima vibraciju ljubavi, posvećenosti i milosrđa.Prema ajurvedi, čaj od šafrana pomaže kod depresije jer podiže razinu serotonina u mozgu.Poznata je i latinska izreka iz 15. stoljeća koja opisuje dobro raspoloženog čovjeka: „Dormirit in sacco croci“ odnosno “Spavao je u vreći sa šafranom”.
Tekst: Jasmina Stošić
Fotografije: Đorđe Stošić
Ostatak teksta potražite u tiskanom izdanju!