Muškarac ste, stiže vam dama u posjet i želite se iskazati u kuhinji. Istina, niste baš neki majstor, ali i za to imamo rješenje. Ponudite joj jednostavna, ali i vrlo ukusna jela od tjestenine koja neće biti banalna, već s pedigreom i sa zvučnim talijanskim imenima
Možda će danas, u doba opće gastronomske osviještenosti zahvaljujući bezbrojnim kulinarskim televizijskim emisijama, zvučati smiješno, ali 1957. godine britanskome je BBC-ju, preko svih očekivanja, uspjela provoaprilska šala koju su osmislili novinari njegove cijenjene kolažne emisije „Panorama“. Naime, tog 1. travnja emitirana je trominutna reportaža o žetvi špageta u švicarskome gradu Ticino, nedaleko granice s Italijom. Reportaža u kojoj je, mrtvo ozbiljno, tekst čitao poznati BBC-jev televizijski voditelj Richard Dimbleby (četiri godine prije, bio je glavni komentator u prijenosu krunidbe Elizabete II.), prikazala je kako obitelj u Ticinu bere nizove tjestenine sa „stabla špageta“, čije se grane savijaju pod težinom proljetnih plodova.
Prikaz je potom usporedio superiorni ručni rad švicarske obitelji s industrijskim razmjerima talijanskih uzgajivača špageta i slavio konačni nestanak nametnika špageta, koji je nedavno pogodio usjeve. Zatim je reportaža prikazala kako se špageti stavljaju na sušenje, a Dimbleby je objasnio da je razlog zašto su špageti, u to vrijeme još uvijek novost u britanskim kuhinjama, jednake dužine. Jednostavno zato jer su ga farmeri godinama, mukotrpnim radom, uzgajali da budu baš takvi. Procjenjuje se da je prilog gledalo osam milijuna ljudi, a mnogi od njih sljedeći su dan telefonirali BBC-ju kako bi zatražili više informacija o uzgoju špageta za vlastite potrebe. BBC im je navodno savjetovao da „jedan špaget zataknu u limenku s umakom od rajčice i nadaju se najboljem“.
Puno je gledatelja povjerovalo u istinitost reportaže, ponajviše zbog dvije stvari. Prvo – Dimbleby je bio vrlo ozbiljan komentator velika ugleda, i drugo – u to su se vrijeme špageti u Britaniji prodavali uglavnom kuhani i pomiješani s umakom te pakirani u limenke (ne zaboravite da se u toj zemlji maslinovo ulje još 80-ih moglo kupiti isključivo u ljekarnama). Zanimljivo je da je među nasamarenima bio i tadašnji generalni direktor BBC-ja Sir Ian Jacob…
Naravno da nitko od vas danas ne bi nasjeo na takvu podvalu. Ipak je tjestenina domena muškarčina koji inače nemaju pojma o kuhanju – jednostavna za pripremanje i zasitna, pogotovo kad se po njoj polije neki gotovi masni umak. Kuhanje tjestenine u posoljenoj vodi prema uputi od nekoliko riječi s ambalaže, uz štopericu s mobitela, te grijanje gotovog umaka iz limenke ili tetrapaka čas je posla. Takve „majstorije“ bit će i više negoli dovoljne za vas, no ne ako na ljetni ručak ili večeru pozovete kakvu damu. Pred njom ćete se zasigurno htjeti iskazati, ali pod uvjetom da ne morate upisati neki brzinski tečaj kuhanja, pa čak niti obavljati složene kupovine po tržnici i različitim dućanima. No, kako ne biste morali trošiti previše vremena u kuhinji (a još manje gnjaviti se s kompliciranim receptima), pripremili smo nekoliko prijedloga za takvu prigodu, za vrlo ukusna jela od tjestenine koja neće biti banalna, već s pedigreom i sa zvučnim talijanskim imenima.
A iza svih se krije malo rada i namirnice koje ionako već imate kod kuće (za gošću priča glasi: eto jednostavno i lagano, zbog vrućine). Istina, sretna je okolnost što malo koja mlađa predstavnica ljepšega spola danas ima pojma o kuhanju… Klasičnih receptura nema, već samo nekoliko uputa, a da bude još lakše, sve ćemo pripremati s cijelim paketom tjestenine od 500 grama (nema gnjavaže s vaganjem, a s ostacima ćete se ionako s lakoćom obračunati sami idući dan). Uspjeh je zajamčen!
Počnimo klasikom Cacio e pepe (znači doslovno – sir i papar), koji je zapravo ogoljena verzija svima dragih makarona sa sirom.
U slanoj vodi skuhajte paket špageta (može i bucatina, odnosno tagliolina), dvije minute kraće nego što piše u uputi. Sačuvajte dio vode od kuhanja. U međuvremenu, u velikoj tavi rastopite šest žlica maslaca, dodajte žličicu svježe mljevenog papra i vrtite tavicu dok se papar ne tostira (oko minutu). Procijedite tjesteninu, dodajte 4,5 dcl vode u kojoj se kuhala tjestenina u maslac s paprom, prokuhajte i sve pomiješajte na vatri, dodajući usput još žlicu maslaca. Smanjite vatru na slabo, dodajte 6 dcl fino ribanog parmezana ili bilo kojeg tvrdog kravljeg sira i miješajte dok se sir ne rastopi, umak lijepo ne prekrije tjesteninu i ona postane al dente. Dodajte još malo vode ako vam se umak čini presuh. Prebacite tjesteninu u toplu zdjelu i poslužite.
Nešto složeniji i posebnijega okusa bit će Pasta con beurre noisette e parmigiano, zapravo nešto odraslija verzija tjestenine s maslacem, koju ionako često pripremate na brzinu.
Odraslom ju čini smeđi maslac orašasta okusa u kombinaciji s češnjakom. U slanoj vodi skuhajte paket špageta, također dvije minute kraće nego što piše u uputi. Dok se tjestenina kuha, na srednjoj vatri, u velikoj tavi rastopite 12 žlica maslaca. Dodajte 12 režnjeva sjeckanog češnjaka, vrtite tavu dok se maslac ne zapjeni, pusti orašasti miris i postane zlatno-smeđ, baš kao i češnjak. Maknite s vatre i umiješajte još žlicu maslaca. Procijedite tjesteninu. Pažljivo dodajte 4,5 dcl vode u kojoj se kuhala tjestenina i zakuhajte na jakoj vatri, miješajući ili vrteći tavu, tako da se voda i maslac pretvore u emulziju (oko minute). Dodajte tjesteninu, pojačajte vatru i povremeno promiješajte, dok tjestenina ne postane al dente, a umak se ne reducira i postane gust i sjajan (2-3 minute). Dodajte još vode prema potrebi. Na kraju umješajte 1,5 dcl fino ribanog parmezana, dobro miješajte da se rastopi i pomalo dodavajte vodu od tjestenine prema potrebi (žlicu po žlicu).
Piše: Tomo Will
Fotografija: FREEPIX
Ostatak teksta potražite u tiskanom izdanju!